Originální série Stranger Things z dílny Netflixu možná není úplně originální
Seriál Stranger Things dostupný v rámci platformy pro streamování videoobsahu Netflix[1] láme rekordy ve sledovanosti i popularitě platformy. Dle informací z Česko-Slovenské filmové databáze je Stranger Things s 91 % dokonce řazeno jako 30. nejlepší seriál a 26. nejoblíbenější seriál mezi uživateli portálu ČSFD.cz.[2]
Porušování autorských práv? Znovu?
Před kalifornským federálním soudem byla společností Irish Rover Entertainment, LLC podána žaloba pro domnělé porušování autorských práv ze strany tvůrců série Stranger Things a společnosti Netflix Inc. Samotný soudní spor není, co se týče právě seriálu Stranger Things, prvním svého druhu. V tomto případě má však žalobce v rámci řízení Irish Rover Entertainment, LLC v. Aaron Sims et al, pod číslem spisu 2:20-cv-06293, zjevně nabito.
Concept of Art
Dle tvrzení žalobce čerpali tvůrci série Stranger Things ze scénáře k seriálu Totem, který napsal Jeffrey Kennedy. Duffer Brothers si tak dle přesvědčení žalobce pro úspěšné Stranger Things vypůjčili ze scénáře Totem mimo jiné dějové zápletky, dialogy, charaktery hlavních postav, epizody, atmosféru, i tzv. „concept art“[3] chráněný autorským právem neboli ilustraci vizuální podoby díla, která znázorňuje koncept daného obsahu.
Podobnost čistě náhodná?
Porovnává-li žalobce jednotlivé prvky obou děl, dochází k přesvědčení, že došlo ke zjevnému vytěžení výše uvedených prvků seriálu Totem, což žalobce ilustruje na následujících případech:
- jednou z hlavních postav v seriálu Totem je mladá Kimimela nebo „Kimi“, která ovládá nadpřirozené schopnosti. Kimimela pomáhá svým přátelům najít průchod do alternativní nadpřirozené dimenze kde společně bojují proti jejím obyvatelům, jimiž jsou zejména temný přízrak Azrael a jeho armáda temných stvoření zvaných Blackwolf;
- pro srovnání se seriálem Stranger Things popisuje žalobce jeho hlavní postavu, kterou je mladá Eleven nebo „El“, která taktéž disponuje nadpřirozenými schopnostmi. Eleven pomáhá svým přátelům najít bránu portálu do alternativní dimenze, kde chrání své přátele před místními obyvateli. Tyto ztělesňuje armáda příšer zvaných Demogorgoni v čele se temným démonem.[4]
Závěrem
Bohužel to není poprvé a nejspíš ani naposled, kdy jsou tvůrci Stranger Things stranou sporu o porušování autorských práv k tomuto obsahu. My jako nadšení konzumenti seriálových dobrodružství z dílny Netflixu však můžeme jen doufat, že tento spor vztahující se pouze k prvním dvěma sériím Stranger Things nezasáhne budoucí tvorbu pokračování seriálu. V ideální případě bude žaloba stažena ještě před prvním jednáním u kalifornského federálního soudu, jak tomu bylo i v případě první žaloby, jež strany sporu vyřešily mimosoudně.
[1] Viz. On-line, dostupné na (URL): https://help.netflix.com/legal/termsofuse.
[2] Blíže k csfd.cz, dostupné on-line na (URL): https://www.csfd.cz/.
[3] Pojem „concept art“ užila poprvé v třicátých letech devatenáctého století studia Walt Disney Animation Studios.
[4] Viz. The Wrap, dostupné on-line na (URL): https://www.thewrap.com/netflix-stranger-things-copyright-infringement-lawsuit/.