Poslední skaut a vysílání vulgarismů
Nedávno byl v televizi ke zhlédnutí film Poslední skaut. Pro mnohé film, který utvářel jednu generaci v tom smyslu, že nás všechny naučil pár pěkně peprných výrazů. Nebo dost možná film, který nás naučil pořádně nadávat. Ale s elegancí a se slovní zásobou. Tomu je však konec. Současná verze je tak trochu jiná. Slušnější. Ta už toto učit nemá.
Vladko, Shrek a jejich levárna
Po dlouhou dobu byly hrubé výrazy ve vysílání tématem bez vážnějšího povšimnutí. To se však změnilo v době televizního fenoménu reality show VyVolení a Big Brother (2005), jejichž účastníci si s vulgarismy a nadávkami také hlavu nelámali.
Tehdejší poslankyně Ivana Levá,[1] z pozice bývalé učitelky, prosadila v rámci novely vysílacího zákona[2] a v zájmu nejen ochrany dětí a mladistvých novou povinnost, podle které je provozovatel vysílání povinen „nezařazovat do programů pořady a reklamy, které obsahují vulgarismy a nadávky, kromě uměleckých děl, v nichž je to z hlediska líčeného kontextu nutné; taková díla je však možné vysílat pouze v době od 22.00 hodin do 06.00 hodin druhého dne.“ (důraz přidán)
Reakce
Jelikož se to tak nějak dotklo také umělecké tvorby, zareagovali mimo jiné umělci.
No schválně, věděli jste, že právě s tímto tématem souvisí slavný stand-up Tomáše Matonohy, respektive neméně slavný Otevřený dopis poslaneckému klubu KSČM pana Ladislava Sedláčka?
Provozovatelé vysílání si vedle toho byli vědomi, že nová povinnost je do zákona vtělena dost možná nedůsledně. Bez jakékoliv provázání se sankcí. RRTV tak nemůže porušení jakkoli pokutovat a může maximálně tak provozovatele vysílání „vychovávat“, prostřednictvím institutu upozornění na porušení zákona.[3] A za využití „manuálu“, který z RRTV prý kdysi nešťastně unikl.[4]
Přesto však provozovatelé na nová pravidla hry přistoupili a postupně začali pořady s hrubými výrazy omezovat, např.:
- posunem vysílacího času (za desátou hodinu večerní), nebo
- vysíláním v nové, slušnější verzi zvukové stopy.
Skaut mluví slušně
A tím se dostáváme k Poslednímu skautovi, který díky tomu začal mnohem více naplňovat skautský život a zásadu slušné mluvy.
Je vlastně ideálním příkladem. Ačkoliv, vzhledem k původnímu českému znění a kumulaci výraziva, nebylo možné odstranit veškeré vulgarismy a nadávky, jeho zvuková složka se v rámci televizního vysílání v čase podstatně změnila.
Zatímco my pamětníci jej známe takto:
televizní divák dnešní doby dostane maximálně tak toto:
A to je smutný osud našeho hrdiny. Detektiva, který nerad mizí do západu slunce jako uhlazený slušňák. Detektiva, který by raději psal otevřené dopisy všem možným politikům. Detektiva, kterého jsme měli (a máme) za hrdinu…
I když samozřejmě víme, že mluvit se má slušně.
Pozn.: v rámci zákona č. 132/2010 Sb., o audiovizuálních mediálních službách na vyžádání, zákaz vulgarismů a nadávek obsažen není; prostřednictvím VoD služeb (AVMSnV) by Joseph Cornelius Hallenbeck (Bruce Willis) mohl nadále mluvit tak, jak mu zobák původně narostl
[1] později také členka Rady České televize (2014-2020); srov. https://www.psp.cz/sqw/detail.sqw?id=5274&o=8#
[2] zákon č. 235/2006 Sb., kterým se mění zákon č. 231/2001 Sb., o provozování rozhlasového a televizního vysílání a o změně dalších zákonů, ve znění pozdějších předpisů, a některé další zákony
[3] § 59 zákona č. 231/2001 Sb., o provozování rozhlasového a televizního vysílání
[4] srov. ČT24. Média dostala seznam zakázaných vulgarismů. ceskatelevize.cz [online]. 21. 1. 2011. [cit. 4. 8. 2020]. Dostupné z WWW: https://ct24.ceskatelevize.cz/media/1290137-media-dostala-seznam-zakazanych-vulgarismu; POTŮČEK, J. Zákon je v případě vulgarit nedokonalý, přiznává šéfka Rady pro vysílání. LUPA.cz [online]. 13. 12. 2011. [cit. 4. 8. 2020]. Dostupné z WWW: https://www.lupa.cz/clanky/zakon-je-v-pripade-vulgarit-nedokonaly-rika-rrtv/